You can use Ramen as a base for a meal, add to that some tuna, chicken, salmon, etc, some olive oil or butter. I've even seen peanutbutter mixed into Ramen.
As well, I didn't say Ramen for every meal, that is what the peanutbutter and tortillas (lunch), oatmeal (breakfast), Snickers (snacks), Knorr sides (in place of Ramen as a dinner base) are for.
The idea was that it can be done on far less than the commonly cited figures of $4,000 + to do a hike. Most of those figures plan on hostels/hotels, restaurants, beer, and other luxuries, as well as sometimes covering "lost wages", which few on this board would (I suspect) be concerned with.
Also, most recommendations I encounter, and what I shoot for, Is more like 125 or more average calories per ounce. Seems slight, but when burning 4500 plus calories a day...